Natjecanje „Koliko poznaješ Hrvatski sabor?“
Autor: Marinela Banovčić, 25. 4. 2023.

Služba za građane Hrvatskoga sabora svake godine organizira online kviz-natjecanja za učenika osnovnih i srednjih škola pod nazivom "Koliko poznaješ Hrvatski sabor?" i ove godine sudjelovali su i učenici osmog razreda naše škole u petak, 24. ožujka 2023.

Pitanja u kvizu za osnovne škole proizlaze iz kurikuluma za nastavni predmet Povijesti za 6., 7. i 8. razred osnovne škole.

U natjecanju sudjeluje tim od troje učenika 8. razreda. Svaki učenik ima zamjenika koji sudjeluje u natjecanju u slučaju spriječenosti člana tima. U našoj školi tim su činili Matija Maras, Vinko Stazić, Nadan Capan. Zamjene su bili David Petrić i Antonio Valentić.

Svaki učenik u tročlanom timu iz školskih informatičkih učionica istodobno je rješavao kviz u elektroničkom obliku.

Kviz se sastojao od 30 pitanja. Za rješavanje kviza učenici su imali  30 minuta.

Točan odgovor u pravilu donosi jedan bod. Rezultat tima zbroj je osvojenih bodova svakog člana tima.

Na natjecanju su sudjelovali učenici osmih razreda iz 42 osnovne škole diljem Hrvatske, ukupno 126 učenika raspoređenih u tročlane natjecateljske timove škola, pri čemu je svaki učenik u timu imao svoju zamjenu.

Ove godine učenici su ostvarili izvrsne rezultate pa je tako čak 69% škola, odnosno njih 29 riješilo test sa najmanje 60% točnih odgovora.  Čak 48% škola, odnosno njih 20, riješilo je test s najmanje 70% točnih odgovora dok je 12 najbolje plasiranih škola pokazalo uspješnost veću od 80%. Naši učenici ostvarili su 22. mjesto od 43 osnovne škole koje su sudjelovale u kvizu. Zahvalnice Hrvatskog sabora Republike Hrvatske dobili su učenici koji su se prijavili svojim Carnet podacima te učiteljica Andrea Akmačić. Zahvalnica je poslana i školi za sudjelovanje u kvizu.

Čestitamo našim učenicima na sudjelovanju, uloženom trudu i pokazanom znanju!

Učiteljica Andrea Akmačić