« Ožujak 2024 »

Učenička zadruga "Gaj"

Učenička zadruga mješovitog tipa "Gaj"

LJEKOVITO BILJE ( 1. - 4.r.) – VODITELJICA TEREZIJA VIŠIĆ

KERAMIČARI ( 1. - 4.r.) – VODITELJICA JASMINKA ROKNIĆ

LIKOVNA SKUPINA ( 1. - 4.r.) – VODITELJICA DANIJELA MARJANOVIĆ

CVJEĆARI ( 1. - 4.r.) – VODITELJICA BLAŽENKA BUNJEVAC

RECIKLIRANJE PAPIRA (Posebni odjeli) – VODITELJICA LJUBA JAKIĆ

LIKOVNA SKUPINA (Posebni odjeli) – VODITELJICA ĐURĐICA KUMIĆ – CINDRIĆ

LIKOVNA SKUPINA (5. - 8.r.) – VODITELJICA IVANA ŠKVORČEVIĆ

LJEKOVITO BILJE (1. - 3. razred)

VODITELJICA: TEREZIJA VIŠIĆ

Svake godine s radom započinjemo uređujući mali vrt ljekovitog bilja koji se nalazi u školskom dvorištu. Vrt planiramo proširiti novom gredicom na kojoj ćemo zasaditi još neke vrste bilja koje još nemamo. Tijekom zime učimo o izgledu, načinu uzgajanja i ljekovitosti  bilja iz razne literature, preko Interneta, a i prema receptima naših baka. Kuhamo čajeve te pravimo masti i tinkture od ljekovitog bilja.Dolaskom proljeća ponovo ćemo većinu vremena provoditi vani.Brinut ćemo o bilju u vrtu, ali i odlaziti na obližnje livade i šumarak gdje u neposrednoj stvarnosti pronalazimo ljekovite biljke prema slikama iz literature te ih beremo, prešamo i sušimo.

Pripremamo sirup od kopriva i mladih izdanaka bora, sirup od maslačka, masti od nevena i gaveza, tinkturu od gaveza  te kuhali i pili razne čajeve od ljekovitog bilja

( kamilice, šipka, kore jabuke, koprive, matičnjaka i metvice).

Izrađujemo i herbarij ljekovitog bilja.

KERAMIČARI (1. – 4. razred)

VODITELJICA: JASMINKA ROKNIĆ

Keramičari se bave modeliranjem gline. Prije nekoliko godina osmislili su slavonske suvenire – stare slavonske kuće, prozore, bećare, đerme...te ih izrađuju u većim količinama za potrebe tržišta. Osim toga bave se izradom prigodnih ukrasa i poklona za božićne blagdane, Valentinovo i Majčin dan. Svoje proizvode uspješno su prodaju na raznim prodajnim izložbama i u školi. Zajedno s ostalim učenicima UZ „Gaj“ dokazali su se kao pravi mali poduzetnici. Njihovi uratci krase domove naših sugrađana, a pohvale koje su dobili najbolji su poticaj za daljnji rad. Uspješno surađuju s Turističkom zajednicom grada Nova Gradiška u čijoj gradskoj suvenirnici izlažu svoje slavonske suvenire i tako promoviraju ljepote Slavonije i njeguju kulturnu baštinu. Nedavno su odabrani da, kao sastavni dio UZ“Gaj“ , predstavljaju Brodsko – posavsku županiju na 25. Smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske koja će se održati 11. I 12. svibnja u Zagrebu.

LIKOVNA SKUPINA (1. – 4. razred)

VODITELJICA: DANIJELA MARJANOVIĆ

Tijekom školske godine usavršavaju se u različitim crtačkim i slikarskim tehnikama, oblikovanju i dizajniranju. Izrađuju ukrase za bor od prirodnih materijala i glinamola, drvene pločice s prigodnim citatima, božićne anđele i čestitke. Svoje radove predstavljaju na izložbi povodom Dana tehničke kulture te na Božićnom sajmu. Drugo polugodište posvete izradi prigodnih darova za Valentinovo i Majčin dan. Izrađuju  prigodne darove od kartona, ukrasne magnetiće, ogrlice od glinamola i keramičkih pločica, kuhače i podmetače ukrašene salvetnom tehnikom, reciklirali stare konzerve i oslikavali staklene bočice. Tijekom školske godine, radovi likovne skupine upotpunjuju školski štand prilikom različitih školskih i izvanškolskih događaja.

RECIKLIRANJE   PAPIRA ( Odjeli po posebnom programu)

VODITELJICA: LJUBA JAKIĆ

Učenici sakupljaju stari papir i od njega prave novi naučenom tehnikom: usitnjavanje starog papira, namakanje, miksanje,   prešanje i sušenje.

Reciklirani papir koriste za pravljenje raznih predmeta: označivači za knjige, razne ukrasne i uporabne predmete.

Svojim proizvodima sudjelujemo  na izložbama uz Dane tehničke kulture, Božićnom  sajmu i drugim prodajnim izložbama.

Radom  u ovoj grupi kod učenika se razvija eko – svijest i radne navike.

LIKOVNA SKUPINA (Odjeli po posebnom programu)

VODITELJICA: ĐURĐICA KUMIĆ CINDRIĆ

Likovna skupina odjela po posebnom programu formirana je od učenika koji sudjeluju u radu skupine u skladu sa svojim mogućnostima.
Zbog poteškoća koje imaju, ovim je učenicima u radu potrebno intenzivno vođenje i kontrola, ali su svi vrlo zainteresirani pa su radovi uspješni.