Međunarodni dan školskih knjižnica
Autor: Marinela Banovčić, 27. 10. 2022.

27. listopada Međunarodni je dan školskih knjižnica. Naša škola ima svoju školsku knjižnicu u koju zalaze svi učenici, ali i učitelji. Učenici 6. b razreda govorili su na Satu razrednika o manifestaciji Mjeseca hrvatske knjige i odlučili iznenaditi našu školsku knjižničarku Martinu Prpić. Bila je to prilika da joj postave nekoliko pitanja i provedu školski sat  u prostoru knjižnice. Knjižničarka je strpljivo odgovorila na pitanja te pozvala učenike da ju slobodno posjete, i to ne samo kada trebaju lektiru.

Je li posao školskog knjižničara/knjižničarke zanimljiv posao?

Iako tako možda ne izgleda, jako je zanimljivo raditi u školskoj knjižnici.

Kako slažete knjige u knjižnici, je li komplicirano?

Knjige se u knjižnicama slažu prema određenim pravilima, u školskoj knjižnici abecednim redom.

Koliko je knjiga u našoj knjižnici?

Prema popisu imamo 9300 primjeraka. Standard školske knjižnice trebao bi biti 10 primjeraka po učeniku. Kada pomnožite broj učenika i standard, vidite da smo dobro opremljeni.

Što još radite osim što učenicima izdajete knjige koje traže?

Vršim popravak knjiga, stoga vam odmah dajem savjet da knjigu koju je potrebno popraviti donesete meni. Nemojte sami popravljati knjige. Zatim, popunjavam veliku bilježnicu koja se zove Inventar knjiga. U njoj se nalazi upisana svaka knjiga koja stigne u našu školsku knjižnicu. Upisana je pod određenim brojem koji možete pročitati u papirnatom džepiću na koricama knjige.

Nailazite li na kakve izazove  u svom poslu?

Da, naravno, izazov je svaka radionica koju odrađujem s djecom. Volim kad je zanimljivo, kada im se književno djelo sviđa, stoga moram osmisliti kako književno djelo približiti određenom uzrastu čitatelja.

Je li Vam drago kada djeca dođu i posude knjigu koja nije na popisu lektire?

Naravno, ponudim im i preporuku, nema puno takvih učenika, nažalost.

Znaju li se djeca ponašati u knjižnici?

Ponekad moram upozoriti da se u knjižnici ne govori glasno, ne jede, ne pije i ne koristi mobilni uređaj. Kada odrastete i odete na školovanje izvan svoga grada, vidjet ćete kako mladi ljudi uče u knjižnicama, stoga im je potreban mir i tišina. Gradske knjižnice imaju i čitaonice, ljudi mogu doći, pročitati novine i uživati u okruženju knjiga.

Što Vi rado čitate?

Čitam tzv. lijepu književnost, najdraži pisac mi je Carlos Ruiz Zafon, a najdraže književno djelo Sjena vjetra.

Da niste naša školska knjižničarka, čime biste se bavili, što biste radili?

Jako volim kreativan rad, već sam o tome razmišljala, sviđa mi se posao organizatora različitih svečanosti. Mislim da bi me taj posao ispunjavao kao što me ispunjava ovaj.

Hvala našoj knjižničarki na podijeljenim informacijama i želimo joj sretan Međunarodni dan školskih knjižnica!

6. b razred OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška

Učiteljica: Marinela Banovčić