Online kviz-natjecanja "Koliko poznaješ Hrvatski sabor?
Autor: Marinela Banovčić, 5. 5. 2024.

Služba za građane Hrvatskoga sabora organizira online kviz-natjecanja učenika osnovnih i srednjih škola pod nazivom "Koliko poznaješ Hrvatski sabor?".

Kviz pitanja za osnovne škole proizlaze iz kurikuluma za nastavni predmet Povijesti za 6., 7. i 8. razred osnovne škole.

Dva su cilja ovog edukativnog programa za učenike osnovnih škola: prvi je provjeriti koliko učenici znaju o Hrvatskome saboru i njegovoj ulozi u povijesti hrvatskoga naroda, a drugi je potaknuti najmlađe na učenje o ulozi Sabora u samostalnoj i suverenoj Republici Hrvatskoj od konstituiranja prvog demokratskog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. godine do danas.

Na ovogodišnjem natjecanju sudjelovali su učenici osmih razreda iz 51 osnovne škole diljem Hrvatske, ukupno 153 učenika raspoređenih u tročlane natjecateljske timove škola, pri čemu je svaki učenik u timu imao svoju zamjenu. Učenici su iz informatičkih učionica u svojim školama odgovarali na 30 pitanja za koja su na raspolaganju imali 30 minuta.

Na ovogodišnjem kvizu učenici su ostvarili izvrsne rezultate pa je tako čak 78 posto škola, odnosno njih 40 riješilo test s najmanje 60 posto točnih odgovora.  Nadalje, čak 47 posto škola, odnosno njih 24, riješilo je test s najmanje 70 posto točnih odgovora dok je 17 najbolje plasiranih škola odnosno njih 33 posto pokazalo uspješnost veću od 80 posto. Čak 10 škola odnosno njih 19 posto imalo je uspješnost rješavanja testa od 90 i više posto.

Ovim rezultatima učenici su pokazali izvrsno znanje u poznavanju Hrvatskoga sabora, njegove uloge i mjesta u hrvatskoj povijesti, kao i izvrsno znanje u poznavanju suvremenog Sabora od konstituiranja prvog demokratskog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. do danas, njegove ustavne uloge i nadležnosti, djelokruga poslova i načina rada, te poznavanje prava i dužnosti koje imaju saborski zastupnici.

Naši učenici Mihaela Pandža, Marta Ćelepirović i Jan Petrić su zauzeli izvrsno 35. mjesto i 57 bodova (zamjene su bile:  David Bećirević, Antonela Tomašić, Leon Blažević). Hvala našim učenicima na sudjelovanju i uloženom trudu.

Tekst i fotografija: učiteljica Andrea Akmačić OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška