ŽUPANIJSKO NATJECANJE IZ BIOLOGIJE U OŠ LJUDEVITA GAJA
Autor: Dinko Šimić, 4. 3. 2024.

Četrdesetak godina naša je škola domaćin više razine Natjecanja iz biologije, županijskoga natjecanja. 29.2.2024. natjecanje je održano u našim prostorima. Na natjecanje je bilo pozvano 18 učenika iz srednjih škola i 13 iz osnovnih škola. Pratilo ih je 6 mentora iz srednjih škola i 9 mentora iz osnovnih škola. Prateći ovo natjecanje godinama, vidimo da učenici koji na njega dolaze, postaju hrvatski liječnici, istraživači, biolozi, molekularni biolozi. U tome i jest vrijednost natjecanja. U suradnji s osnivačem, BPŽ, organizirali smo prijevoz učenika iz Slavonskoga Broda.

Nakon pozdravnih riječi ravnateljice Blagice Pečnjak, pisanje ispita započelo je u 10 sati i trajalo do 11:30. Nakon više godina bez istraživačkoga rada, ove godine su učenice Klasične gimnazije fra. Marijana L Lanosovića, Helena Klaić i Martina Mandir, imale zanimljiv rad, Utjecaj eteričnih ulja na mikrobiom kože. Rad je prihvatilo državno povjerenstvo pa su ga one izložile županijskome povjerenstvu.

Nakon ispravljanja testova postignuti su sljedeći najbolji rezultati po uspjehu od prvog do trećeg mjesta:

7. razred : Sebastijan Funarić, Vrpolje; Luka Jukić, OŠ IBM SB; Borna Safundžić, OŠ IBM SB

8. razred : Frano Lovrić, OŠ M.Lovrak NG; Rajna Hrkač, OŠ IGK SB; Leon Lazić, OŠ B.Šulek SB

1. razred SŠ : Mihael Radičević, Gimnazija M.Mesić SB; Petar Stipančević, Gimnazija NG; Matija Maras, Gimnazija NG; Nikola Lovrić, Gimnazija NG

2. razred SŠ : Sara Mikuš, Gimnazija M.Mesić SB; Sofija Županić, Gimnazija M.Mesić SB

3. razred : Edi Conjar, Gimnazija NG

3. razred istraživački : Helena Klaić i Martina Mandir, Klasična gimnazija SB

4.razred : Mihael Božić, Gimnazija NG; Mihael Lovrić, Gimnazija M.Mesić SB; Anja Guberac, Klasična gimnazija SB

Učenici i mentori mogli su se okrijepiti u prostorima škole dok su ispiti ispravljani.

Nakon ispravljanja, svim učenicima uručeni su pokloni koje su osigurale Alfa i Školska knjiga. Razišli smo se u pozitivnom ozračju do idućeg natjecanja.