Razgovor s povodom - Miro Gavran
Autor: Marinela Banovčić, 4. 12. 2023.

Učenica Matija Radošić iz 5.a razreda OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška imala je priliku razgovarati s najdražim zavičajnim književnikom Mirom Gavranom. Matija pohađa izvannastavnu aktivnost Novinari i poželjela je upoznati M. Gavrana tijekom 9. Leta s Gavranom.  Matiji je želja ispunjena 29. studenog u Gimnaziji N. Gradiška. „Razgovor s povodom“ možete pročitati u nastavku.

Koju knjigu trenutno čitate?

Trenutno ništa ne čitam, ali pišem komediju pod nazivom „ Agencija za sreću“ za ožujak 2024.godine. Nadam se da će biti premijera u teatru Gavran.

Gdje pronalazite nadahnuće za pisanje?

Inspiracija mi dolazi iz dva izvora, prvi je moja mašta, a drugi su stvari i događaji u mom životu i životu mojih prijatelja,  ljudi koji me okružuju. Isto tako ponekad krenem od stvarnog događaja i kombiniram s maštom i obrnuto. To je spoj jednoga i drugoga. Uvijek se trudim da u tekstovima budem uvjerljiv.

Zarađujete li Vi samo od pisanja knjiga ili radite još nešto uz pisanje?

U zadnjih 30 godina živim kao profesionalni  pisac, a paralelno s tim vodio sam škole pisanja, uređivao knjige i časopise, režirao sam tekstove u kazalištima, no uglavnom živim od pisanja kazališnih komada jer se od poznatih predstava zarađuje više od pisanja knjiga.

Jesu li vaši ukućani pročitali sve vaše knjige?

Moja supruga Mladena pročitala je sve moje knjige, kao i moja majka koja sada ima 93 godine. Mislim da su brat i sestra pročitali također sve knjige, jedino sin Jakov nije.

Kad odrastem želim biti pedijatrica, a što ste Vi željeli biti u mojim godinama?

Želio sam biti profesor književnosti, to me najviše zanimalo. Mislim da je tvoj odabir budućeg zanimanja predivan jer čovjek treba imati želju pomagati drugima i činiti im život boljim. To govori o tebi samoj, a ja te mogu zamisliti kao jednu suptilnu i osjećajnu osobu.

Pišete li sada neku knjigu?

Trenutno ne pišem niti jednu knjigu, nego radim na dovršavanju komedije koju sam ljetos započeo.

Moja velika želja je da dođete u našu školu. Kada bismo Vas pozvali, biste li došli?

U zadnjih deset godina prestao sam nastupati po srednjim i osnovnim školama, to mi oduzima puno vremena, ali za vas iz Nove Gradiške nema  nikakvih problema jer kad god ovdje imam predstavljanje neke svoje knjige, uvijek me pratite. Tako da mislim da vi možete biti privilegirani. Tako da ako se dogodi da dođem nekim drugim poslom, možda i svratim do vaše škole. Slobodno me pozovite!

Možete li mi otkriti nešto o sebi što vaši fanovi još ne znaju, da im ovaj intervju bude posebno zanimljiv?

Ja mislim da ljudi koji čitaju moje knjige, znaju sve o meni i o tome što ja volim, a što ne. Sve se to saznaje iz mojih knjiga jer sam dosta iskren i ne želim ništa kriti. Ljudi znaju da volim prijatelje, druženje, želim biti sasvim normalan čovjek. Mislim  da je to i tajna moga uspjeha!

Na kraju intervjua zahvalila sam se našem zavičajnom piscu na zanimljivim odgovorima. Jako mi je drago čuti sve te komplimente o mom pisanju i razgovoru baš od strane omiljenog pisca Mire Gavrana. Sada me i novinarstvo počelo zanimati!

Matija Radošić 5.a razred OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška

Fotografije: Novinari OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška