15 godina zelene zastave - Dijamantni status Međunarodne Eko-škole
Autor: Dinko Šimić, 20. 5. 2015.

Međunarodne Eko-škole su program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih škola. Program Eko-škola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, koji su dio redovnog nastavnog plana i programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Ovakav pristup pomaže učenicima shvatiti kolika je važnost zaštite okoliša.

Udruga „Lijepa naša“ uspješno vodi i koordinira navedeni program u Republici Hrvatskoj od 1997. U programu sudjeluju brojni dječji vrtići, osnovne i srednje škole, a od ove godine pridružila se i jedna visokoškolska ustanova.  Uspostavljena je nacionalna i međunarodna računalna mreža Eko-škola, pa je putem Interneta moguće doznati puno podataka o svakoj Eko-školi i lokalnoj zajednici iz koje škola potječe.

Svečanost uručenja zelenih zastave i ponovne obnove statusa Međunarodne Eko- škole  bila je u Zagrebu 15. svibnja 2015.

Ove godine je posebno nagrađena lokalna zajednica koja podržava ovaj program već dugih 15 godina, a to je  naš grad Nova Gradiška.

U ime grada plaketu je primila gđa Mihaela Đeraj, voditeljica Odsjeka  za društvene djelatnosti u Novoj Gradiški.

Naša škola  je za sve što čini u smislu odgoja ekološki osviještenih  budućih građana, radu na uređenju okoliša, reciklaži i svim drugim aktivnostima, nagrađena   dijamantnim statusom Međunarodnih eko-škola.

U ime škole, kao 15- godišnja ponosna  koordinatorica projekta zahvaljujem svima koji su nam u tome  pomagali i pomažu.

Svečanost podizanja zastave uz prigodan program bit će 12. lipnja 2015.

Koordinatorica programa „ Eko škole“ i ravnateljica

OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška  :

Helena Kudra, prof.