2023-06-19 22:33:59

Učenici OŠ Ljudevita Gaja u Gradskom muzeju Nova Gradiška

Za kraj školske godine odlučili smo u četvrtak 15.6. 2023. s  učenicima 6.b ,  5.a i 5.b posjetiti  Gradski muzej Nova Gradiška.  Učenici su pogledali  gostujuću izložbu Gradskog muzeja Požega naziva „Slatki život, 100 godina tvornice Zvečevo” i  izložbu Nine Ivančić.

Nešto o izložbi „Slatki život, 100 godina tvornice Zvečevo” :

Mikado, vinjak Trenk, Seka, Braco, Barun, Samo ti…, Volim te…, David, Brandy samo su neki od proizvoda s kojima smo se svi susreli, a svi su oni nastali u Požegi u tvornici čokolade i alkoholnih pića „Zvečevo“. Originalno ime ove tvornice bilo je „Stock Cognac Medicinal“ d.d., a osnovala ju je talijanska tvrtka "Distilleria a vapore Camis & Stock“ u Požegi u listopadu 1921. Zašto baš u Požegi? Za Požešku dolinu su se zainteresirali zbog obilja raznovrsnog i kvalitetnog voća, jeftine radne snage i nepostojanja konkurencije.

Tvornica raste i 1924. širi proizvodnju na čokoladu, a tijekom istog desetljeća „Stock“ je bio ekskluzivni dobavljač kakao proizvoda za kraljevsku obitelj u tadašnjoj Jugoslaviji. Velika gospodarska kriza odrazila se i na „Stock“ pa je 1931. ugašen pogon čokolade koji je ostao neiskorišten do 1934. kada ga u zakup uzima švicarska tvornica „Nestle“ (do 1946.). Za vrijeme Drugog svjetskog rata „Stock“ i „Nestle“, dvije tvornice u jednom prostoru, nastavljaju proizvodnju u smanjenom obujmu, a 1946. tvornica je nacionalizirana. Proizvodnja je u poratnim godinama obilježena raznim teškoćama i nestašicom sirovina. Godine 1951. ime tvornice se mijenja u „Zvečevo“

1950-ih godina tvornica se ponovno uzdiže da bi 1960-ih došlo do razvoja najpoznatijih brandova kao što su Mikado, Seka i Braco, Volim te!, Samo ti! itd.

Godine 1970. ponovno je uspostavljena suradnja s tvrtkom „Nestle“ (do 1995.). Zvečevo je tijekom 1970-ih i 1980-ih godina bilo gigant u proizvodnji i zapošljavalo je 1.400 radnika. U tadašnjoj Jugoslaviji „Zvečevo“ je bilo na drugom mjestu po proizvodnji alkohola i na trećem mjestu po proizvodnji kakao proizvoda.

Ukidanjem društvenog vlasništva početkom 1990-ih godina “Zvečevo“  je postalo dioničko društvo, a od 2001. godine je u privatnom vlasništvu.

U čast tvornici i svim njenim bivšim i sadašnjim radnicima, Gradski muzej Požega je pripremio izložbu koja daje presjek djelatnosti i značaja ove tvornice u proteklih sto godina. Nakon Požege i Siska izložba „Slatki život, 100 godina tvornice Zvečevo“ sada stiže u Tehnički muzej Nikola Tesla kako bi se i zagrebačka publika mogla prisjetiti industrijske priče Zvečeva i proizvoda koji su postali dijelom kolektivnog sjećanja.

Izložba je podijeljena u četiri osnovna dijela od kojih je prvi posvećen osnivanju i radu tvornice, drugi je dio posvećen povijesti pogona alkohola što je i najstariji pogon u tvornici, potom pogonu s njegovim proizvodima. Četvrti dio posvećen je radnicima, radu u pogonu, tvorničkim vatrogascima i mehaničarima te značajnoj ulozi Zvečeva u razvoju sporta u Požegi. Tema Zvečeva bliska je mnogim Požežanima, stoga su u posudbi materijala sudjelovali mnogobrojni sadašnji i bivši radnici te drugi pojedinci.

Izložba Nine Ivančić:

Nina Ivančić rođena je u Zagrebu 1953. godine. Diplomirala je slikarstvo u klasi prof. Šime Perića na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1977. godine. Polaznica je Majstorske radionice Ljube Ivančića i prof. Nikole Reisera u Zagrebu od 1977. do 1979. godine. Fulbrightova je stipendistica za poslijediplomski studij slikarstva (MFA Program in Painting) na Columbia University u New Yorku 1986. – 1987. godine. U sklopu Fulbrightovog programa radi u biblioteci Guggenheim muzeja u New Yorku (Research and practical training od 1987. do 1991. godine). Živi i radi u New Yorku od 1986. do 1993. godine. Od 1999. profesorica je na Umjetničkoj akademiji u Splitu.

Od 1977. godine intenzivno izlaže na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Njezin rad popraćen je s više nagrada, velikim brojem bibliografskih jedinica, nekoliko TV filmova, a radovima je zastupljena u privatnim i javnim zbirkama u zemlji i inozemstvu.

Izvor: Gradski muzej Nova Gradiška

Tekst i fotografije: učiteljica Andrea Akmačić OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška

 


Osnovna škola Ljudevita Gaja Nova Gradiška