« Ožujak 2024 »

NOĆ KNJIGE U NAŠOJ ŠKOLI I NAŠEM GRADU
Autor: Dinko Šimić, 22. 4. 2016.

Noć knjige 2016. održana je u petak 22.travnja, dan uoči Svjetskoga dana knjige  i autorskih prava, a na Dan hrvatske knjige.

U našem gradu sve je počelo matinejom otvaranja Noći knjige u Gradskoj knjižnici. Naš osmaš Matko Vojnić krasnoslovio je na otvorenju Pjesmu najmanjeg čovjeka Nikole Šopa.

Već znamo da je Matko svojom izvedbom predstavljao našu školu na državnome LIDRANU u Šibeniku. I sada je Matko zadivio prisutne, učenike, učitelje, ravnatelje, knjižničarke, ravnateljicu knjižnice Biljanu Dakić te dogradonačelnicu Vesnu Đapić koja je pozdravila sve prisutne i otvorila događanja uz Noć knjige.

U našoj knjižnici okupila se mala skupina zaljubljenika u knjigu i razgovorom o Williamu Shakespeareu ušla u Noć knjige. Ove godine obilježava se 400 godina od Shakespearove smrti pa je Noć knjige tematski vezana uz njegovo ime. On je toliko poznat i sveprisutan književnik da ovdje nećemo pisati o njegovoj biografiji. Knjižničarka Jelena Španović priredila je zanimljivosti iz njegova života koje su učenici iščitavali i komentirali s Moranom Plavac i Blagicom Pečnjak, profesoricama književnosti. Zatim su čitali Shakespearove sonete i po jedan ulomak iz djela po njihovu izboru. Nakon čitanja zajedno su komentirali odabrane ulomke. Budući su svi prisutni ljubitelji knjige i čitanja, rodila se ideja da bismo češće mogli organizirati ovakva druženja. Lucija Šebelić predložila je da nekoliko učenika, knjižničarka i profesorice pročitaju isto književno djelo pa da o njemu raspravljaju na sličnom druženju. Knjižničarka je bila ugodno iznenađena razvojem ovog događanja. U Noć knjige doista se ušlo gledanjem dugometražnoga filma o Shakespeareu, uz sok i grickalice kako i priliči generaciji naših učenika.