3.5. - Svjetski dan smijeha
Autor: DANIJELA MARJANOVIĆ, 3. 5. 2015.

Svjetski dan smijeha obilježava se 10. siječnja, a utemeljio ga je 1998. godine  doktor Madan Kataria. Cilj Međunarodnog dana smijeha je potaknuti ljude da se što više smiju, jer je smijeh najbolji lijek. Kod smijanja odrasli bi puno mogli naučiti od djece. Naime, djeca se dnevno nasmiju čak 300 puta, dok odrasli samo oko 17 puta.

Sjećate li se kad ste zadnji put plakali od smijeha? Znanstvenici tvrde da bi se tako trebali smijati svaki dan i to najmanje deset minuta jer takav smijeh sagorijeva čak do 40 kalorija! Što znači da u godini dana možete izgubiti dva kilograma - smijući se. Smijanje povećava i kapacitet pluća i njihovu opskrbljenost krvlju bogatom kisikom. Smijanje ima brojne psihofizičke dobrobiti - oslobađa od stresa, opušta, umanjuje depresiju i jača imunitet. Svaki put kad se nasmijemo aktivira se čak 15 mišića na licu, a protok krvi poveća se za 22 posto - što smanjuje rizik od krvožilnih bolesti.
Smijeh dokazano jača imunološki sustav ljudskog organizma potičući stvaranje i koncentraciju stanica koje uništavaju tumorske stanice i bakterije, viruse i ostale mikroorganizme, uzročnike mnogih bolesti. Pogoduje i funkcioniranju srca i krvotoka, reducira hormone stresa, adrenalin i kortizol, potiče cirkulaciju i opskrbljenost kisikom te tako smanjuje kolesterol u krvi, začepljenost arterija, pojavu krvnih ugrušaka i visoki krvni tlak, a time i opasnost od infarkta.
Terapija smijehom pomaže u ublažavanju psihičkih oboljenja kao što su depresija, anksioznost, živčani slom ili nesanica, te smanjuje različite emocionalne i psihičke poremećaje. Teško oboljelim osobama smijeh pomaže da se suoče, prihvate i nose sa svojom bolešću, a kod ostalih bolesnika olakšava liječenje i ozdravljenje.

PREUZETO S PORTALA ZA ŠKOLE, MALI NOVINARI