Ukupno: 692016

Dan planeta Zemlje
Autor: Dinko Šimić, Danijela Tomica, 20. 4. 2018.

Dan planeta Zemlje obilježava se diljem svijeta 22. travnja. Počeci obilježavanja sežu u 1970. godinu, a službeno obilježavanje započelo je 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen program za promicanje održivog razvoja.

Cilj ovoga dana je potaknuti svijest ljudi o potrebi očuvanja naše planete koja se nalazi u ekološkoj krizi. Pretjerano iskorištavanje prirodnih resursa, golema potrošnja energije, globalno zatopljenje, veliko onečišćenje planete, narušavanje cijelog ekosustava i smanjenje biološke raznolikosti problemi su koji ugrožavaju život na Zemlji.

Svatko od nas može pridonijeti očuvanju planeta, a upravo načini na koje to možemo učiniti bili su tema radionice koju je psihologinja provela s učenicima 4.a razreda kao jednu od aktivnosti povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje u našoj školi. Učenici su naučili kako je jedan od načina na koji mogu pomoći Zemlji korištenje načela SMANJI-ISKORISTI OPET-RECIKLIRAJ.  Naglašena im je važnost štednje vode i energije, potaknuti su na kreativnu primjenu stvari koje im više ne trebaju i koje su planirali baciti te su upoznati s pravilima odgovornog ponašanja prema otpadu. Na kraju radionice izrađen je pano koji prikazuje poruke naših učenika o tome kako se bolje i odgovornije ponašati prema Zemlji. U skladu s ranije spomenutim načelom SMANJI-ISKORISTI OPET-RECIKLIRAJ, svi materijali za izradu poruka i panoa su stare stvari kojima je na ovaj način dana nova svrha. Poruke su učenici pisali na praznim stranicama iz starih knjiga spremnih za otpis i reciklažu, prikaz planeta je izrađen od kartonske ambalaže u kojoj su u školu dopremljene pametne ploče, primjeri proizvoda za recikliranje su izrezani iz starih letaka i umetnuti u spužvasti materijal kojim su također bile zaštićene pametne ploče pri dopremanju u školu, a za ispis potrebnog teksta korišteni su ostaci staroga papira. Konačan rezultat se učenicima jako sviđa i dokaz je kako se uz kreativnost i od starih stvari može stvoriti nešto lijepo, a ujedno pomažemo očuvati naš dom-planet Zemlju!

Zahvaljujemo se učenicima 4.a razreda na suradnji, a u nastavku pogledajte što vam savjetuju na temu očuvanja našeg divnog planeta i molimo vas- poslušajte njihove savjete kako bismo ga  mogli ostaviti u nasljeđe generacijama koje dolaze.