« Ožujak 2024 »

Međunarodni dan zaštite životinja
Autor: Dinko Šimić, Danijela Tomica, 4. 10. 2017.

Naš je predivan planet dom velikom i raznolikom carstvu životinja. Životinje su čudesna bića, a do danas ih je otkriveno i klasificirano više od dva milijuna.  One žive posvuda, od planinskih vrhova do morskih dubina.

Ponekad ih vidimo- primjerice pauka na mreži punoj rose, a neke su za nas posve nevidljive. Najveća životinja na planetu je plavetni kit, dug oko 25 metara i težak oko 120 tona, a na drugoj su strani mikroskopski organizmi toliko nježni da im je težina gotovo neznatna.

Nažalost, danas su mnoga od tih čudesnih bića u opasnosti zbog brojnih razloga, ali većina ih je povezana s ljudskom djelatnošću. Mnoge su vrste pred izumiranjem, a prema podacima sa web stranice hrvatskog Državnog zavoda za zaštitu prirode, najistaknutije od onih životinja koje se nalaze pred izumiranjem su morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi i tigrovi.

Međunarodni dan zaštite životinja obilježava se svake godine 4. listopada kako bismo se prisjetili važnosti životinja u našem životu i potrebe odgovornog odnosa prema njima. Ovaj važan dan prvi puta je obilježen davne 1931. godine s ciljem upozoravanja ljudi upravo na ugroženost životinja. Brojne udruge za zaštitu životinja na ovaj dan organiziraju različite aktivnosti, predavanja i  radionice kako bi upoznali ljude s problemima s kojima se životinje susreću i kako bi sve nas potaknuli na promišljanje o tome kako se ponašamo prema njima.

U našoj školi obilježili smo ovaj dan provođenjem radionica pod nazivom ''Kako se ponašam prema životinjama'' u prvim razredima. Učenici su se razveselili dolasku brojnih plišanih životinja u njihov razred! Sa psihologinjom škole razgovarali su o tome koje sve životinjske vrste postoje te što sve životinje čine za nas ljude i kako nam mogu pomoći. Posebnu pažnju posvetili smo predstavljanju životinja pomagača- pasa vodiča te rehabilitacijskih pasa. Učenici su upoznati sa značajkama odgovornog ponašanja prema životinjama, s najvećim naglaskom na ponašanje prema kućnim ljubimcima. Kratka kompilacija snimaka na kojima se životinje ponašaju slično ljudima, donijela je iskren smijeh na dječja lica! Također, učenici su imali priliku prolistati nekoliko enciklopedija o životinjama iz naše školske knjižnice i pogledati koliko je bogatstvo životinjskog svijeta.

Životinje obogaćuju naš život, posebno kućni ljubimci koji nam donose puno ljubavi, smijeha i igre! Stoga, čuvajmo ih, brinimo o njima i obilježimo s njima njihov dan!