preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ljudevita Gaja Nova Gradiška

Login
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

 

 

"Mozak nije posuda koju treba napuniti,

već vatra koju treba zapaliti" 

(Plutarh)  

- prethodni citati -

Brojač posjeta
Ispis statistike od 7. 3. 2011.

Ukupno: 691484
Ovaj mjesec: 1739
Ovaj tjedan: 620
Danas: 155
GODIŠNJAK

ŠKOLSKA PREHRANA

e-Škole

 

HIMNA ŠKOLE

 

Podno Slavče, kraj potoka,
djetinjstvo se moje smije.
Prva ljubav tu se krije,
naše igre, maštarije.

Tu se uči, tu se radi,
slažu dvojke i petice.
Novi život tu se gradi
u  školi kraj Šumetlice.
 
Našu školu mnogi znaju
po slavnome Ljudevitu Gaju.
Daleko se čuje ime
eko-škola Slavonije.

HIMNA EKO-ŠKOLE

  

Hoće li sunce zauvijek sjati?
Zlatne haljine na nebu tkati?
Hoće li trava zelena biti?
Svi zdravu vodu želimo piti.
 
S.O.S. otvorite oči.
S.O.S. zemlja vas moli.
S.O.S. ljubavi treba.
Ona nas hrani i vodi do neba.
    
Hoće li vjetar donositi kišu?
Il΄ nam se tužni dani pišu?
Hoće li ljubav jača biti
da prirodu zdravu štiti?
 
S.O.S. otvorite oči…

EKO KODEKS

DIJAMANTNI CERTIFIKAT

LOGO STOP NASILJU

LJUDEVIT GAJ

Hrvatski preporoditelj, književnik, političar, zastupnik u Hrvatskom Saboru te tvorac ilirizma i vođa hrvatskog narodnog preporoda. Ljudevit Gaj rođen je 8. srpnja 1809. u Krapini. Njegova pjesma Još Hrvatska ni propala postala je hrvatska narodna preporodna budnica. Umro je  20. travnja 1872. u Zagrebu.

Obrazovanje

 

 

 

 

Naslovnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Terenska nastava: Gajevci u Vukovaru
Autor: Dinko Šimić, 14. 4. 2015.

Po završetku proljetnih praznika, naši osmaši su posjetili Vukovar- grad heroj!

7. travnja 2015. godine u 6:15 učenici osmih razreda krenuli su na terensku nastavu u Vukovar. Tema posjeta  bila je Domovinski rat, te nastanak suverene Republike Hrvatske.


Dolaskom u Vukovar, prva stanica bila nam je Memorijalni centar Domovinskog rata – Vojarna, gdje nas je dočekao bojnik Franjo Čanaki koji nam je bio vodič po Vukovaru i ostalim spomen područjima koja smo posjetili u ova dva dana. Nakon Vojarne posjetili smo Pastoralni centar gdje su učenicima prikazane dvije prezentacije na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar.  Centar je smješten  na samom Dunavu, te je u blizini i poznati vodotoranj, tako da su djeca imala vremena i za koji selfie. Potom smo otišli na ručak u Lovačku kuću, a nakon toga slijedilo je razgledavanje centra grada Vukovara, posjet dvorcu Eltz i muzeju, gdje smo osim današnjeg, Vukovar doživjeli i u prapovijesno doba uz Vučedolsku golubicu koja je postala simbol grada.

Nakon obilaska Gradskog muzeja, slijedila je šetnja uz Dunav sve do poznatog Križa koji se nalazi na samom ušću Vuke u Dunav. Zatim smo se uputili u Memorijalnu bolnicu – Mjesto sjećanja. Nakon prikazivanja kratkog filma o povijesti grada za vrijeme rata, uz stručno vodstvo, krenuli smo u podrumske prostorije Vukovarske bolnice gdje je vjerno rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada. Potom su učenicima podijeljeni lunch paketi i oko 16 sati krenuli smo put Gradiške.

8. travnja 2015. u 6:15 ponovno smo se našli s učenicima ispred škole, te zaputili na naš drugi dan terenske nastave. Po dolasku u Vukovar učenicima su podijeljeni lunch paketi, te smo krenuli u obilazak Memorijalnog Vukovara u pratnji djelatnika JU „MCDR“ Franje Čanakija. Prva destinacija je bila već spomenuta Vojarna.  Uz stručno vodstvo bojnika koji je učenike proveo kroz vojarnu i ispričao kako je on proveo teške mjesece opsade Vukovara, učenici su vidjeli razne izložbene primjerke oružja, kako standardne, tako i ručno rađene puške i razne eksplozivne naprave, avione, tenkove u koje su mogli i ulaziti, vojni brod i dr. Vojarna je, prema kasnijim učeničkim doživljajima, bila najzanimljiviji dio naše terenske nastave.

 

Nakon vojarne zaputili smo se prema Trpinjskoj cesti, koja je poznata i kao Groblje tenkova. Tu smo posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja ispred kojega je tenk kao simbol tog područja, te poznati kafić „Mustang“ koji je sve vrijeme radio za naše branitelje. Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata nezaobilazna je vukovarska lokacija. Tu smo svi skupa odali počast žrtvama tako što smo se pomolili.

Posjetili smo Spomen dom Ovčara, poslušali stručnog voditelja što se i na koji način odvijalo u hali koja je preuređena u muzej te se uputili na daljnje lokacije. Po obilasku svega planiranog otišli smo na ručak, a nakon toga ponovno smo otišli u Pastoralni centar gdje smo se našli s ostalim grupama iz drugih škola naše županije. Tu smo poslušali edukaciju na temu „Škola mira“ i odradili kviz za učenike u kojem su naši učenici Bruno Ivanović i Mario Marušić bili u pobjedničkoj grupi. Nakon održanog kviza zaputili smo se kućama, gdje smo i došli oko 18 sati.

knjižničarka  Maja Milanović





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju